تبلیغات
فیروز بخشی - لزوم توجه به شوراها در برنامه ششم توسعه


عیسی خندق
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

لزوم توجه به شوراها در برنامه ششم توسعه

نوشته شده توسط:فیروز بخشی
پنجشنبه 21 مرداد 1395-01:17 ب.ظ

لاریجانی در سی امین اجلاس شورای عالی استان‌ها مطرح کرد

لزوم توجه به شوراها در برنامه ششم توسعه/مهاجرت ها از روستاها به شهرها از ۳۰ به ۷۰ درصد رسیده است

شناسه خبر: 1154963 سرویس: سیاسی
لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توجه به شوراها در برنامه ششم توسعه تاکید کرد و گفت:مهاجرتها از روستاها به شهرها از ۳۰ به ۷۰ درصد رسیده است

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم،  علی لاریجانی امروز (پنج شنبه، 21 مردادماه) در سی امین اجلاس شورای عالی استانها که در محل مجلس قدیم برگزار شد،  ضمن تشکر از هیئت رئیسه و اعضای این شورا جهت برگزاری جلسات کارشناسانه در پاسخ به اظهارات مطرح از سوی رئیس و اعضای شورای عالی استانها درباره مشکلات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: مشخص است برخی مشکلات نگرانی بسیاری ایجاد کرده است و از جهاتی حق با شماست. این مسائل باید به صورت ریشه ای حل شود.

وی افزود: جایگاه شوراها باید سامان یابد و مشخص شود که شوراها زیرمجموعه قوه قضائیه، قوه مقننه یا قوه مجریه هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات اجرایی در مورد مالیات بر ارزش افزوده مطرح است، ادامه داد: این مشکلات نشان از عدم روشن بودن تکلیف جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا است از این رو  شوراها بر مبنای نظر افراد سوق داده می شود.

نماینده مردم قم در مجلس  با یادآوری اینکه دو دیدگاه متفاوت در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا با استناد به اصول قانون اساسی وجود دارد، گفت: اصل هفتم و اصل صدم قانون اساسی به شوراها پرداخته است که به مسائل تصمیم‌گیری از بعد نظارت به شوراها اشاره شده است. اما بر این اساس برخی از وظایف از این جهت که مربوط به امور اجرایی و شورای نگهبان نیز به دلیل عدم تطابق با قانون اساسی با آن مخالفت می کند را نمی توانیم به عهده شوراهای شهر و روستا قرار دهیم. در واقع بیشتر به بعد نظارتی شوراها توجه شده است حتی در مورد شهرداریها نیز طبق این دیدگاه تصمیم‌گیری در شهرداریها نیز نمی تواند با شوراها باشد.

 لاریجانی در توضیح دیدگاه دوم گفت: براساس دیدگاه دوم امور شهری و محلی به شوراها و مردم واگذار می شود و دولت تلاش می کند منابع را تامین و سیاست گذار و ناظر باشد و تنها در امور امنیتی و سیاست خارجی دخالت کند البته براساس این دیدگاه قانونی در مجلس مطرح شد که مورد ایراد واقع شد و نهایتا متوقف شد.

وی عنوان کرد: حل مشکلات شوراهای اسلامی شهر و روستا از منظر هر کدام از دیدگاههای مطرح نیازمند اقدامات کارشناسی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به انتقاد یکی از اعضای شورای عالی استانها مبنی بر عدم ذکر نام شورا در لایحه برنامه ششم توسعه گفت: اینکه نام شورا در لایحه نیامده مهم نیست در واقع پرداختن به کارهای اجرایی درست و موثر و تعیین جایگاه شوراها و نسبت شوراها و شهرداریها به یک دیگر باید مشخص شود.

 لاریجانی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه دیدگاه دوم مذکور مبنی بر واگذاری تمام امور شهری و محلی به شوراها است، گفت: این دیدگاه طرفدار کمی ندارد اما لوازمی را نیاز دارد چرا که مجالس محلی باید ایجاد و ساختار دولت تغییر بسزایی داشته باشد، شاید نیاز  در قانون  برای شفافیت لازم باشد اما دیدگاه اول که به جنبه نظارتی شورا می پردازد همین روال فعلی که آن هم بدون مشکل نیست.

وی افزود: با وجود مشکلات در هر دو دیدگاه به نظر می رسد در وضعیت فعلی راه میانه‌ای انتخاب شود تا ضمن رعایت قانون اساسی جایگاه شوراها ارتقاء یابد.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه از بودجه پایدار شهری استقبال می کنیم، گفت: شهرداریها نیز تمایل به داشتن منابع پایدار شهری هستند اما این موضوع نیز به انجام اقدامات پایه ای نیاز دارد که تلاش می شود در مجلس نیز در برنامه ششم توسعه یا قانونی جداگانه به آن بپردازیم.

لاریجانی با یادآوری تجربه وضعیت شوراها در سالهای اخیر اظهار کرد: در برخی شوراها مشکلات فنی حتی در مواجه با قوه قضائیه به وجود آمد و در برخی از شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز به دلیل عدم تسلط بر قوانین تخلفاتی شکل گرفته از این جهت ساز و کاری در مجلس تصویب شد تا تصمیمات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک نهاد بالادستی یعنی شورای عالی استانها نیز بررسی شود.

وی  ادامه داد: مسائل و اخلالهایی که در شوراها به وجود آمد به دلیل عدم توجه به قوانین بوده در حال حاضر با فرض اینکه در وضعیت میانه هستیم باید در برنامه ششم توسعه به شوراها بپردازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در باره  پیشنهاد یکی از اعضای شورای عالی استانها مبنی بر حضور آنها در کمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی گفت: از رفت و آمد و حضور اعضای شورای عالی استانها در کمیسیون های تخصصی مجلس استقبال می کنیم.

لاریجانی در همین راستا افزود: آئین نامه داخلی مجلس در همین راستا اصلاح شده و اگر نقصی هم وجود دارد مرتفع خواهیم کرد همچنین این آمادگی وجود دارد که کارگروهی مشترک متشکل از نمایندگانی از شورای عالی استانها، مرکز پژوهشهای مجلس و شورای نگهبان تشکیل دهیم تا دیدگاه و مسائل شوراهای اسلامی شهر و روستا در امور مختلف از جمله برنامه ششم توسعه به صورت کارشناسانه بررسی شود.

وی ادامه داد: برای شوراهای اسلامی شهر و روستا می توان با کمک معاونت قوانین مجلس قانونهای مرتبط با شوراهای شهر و روستا تدوین شود تا این افراد تسلط بیشتری به قوانین پیدا کنند این اقدام از اشکالات اخیر نیز می‌کاهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه مسیر کارهای اداری کشور باید خروج از تمرکز باشد، گفت: در همه امور نمی توان این کار را انجام داد اما در امور خدمات رسانی به مردم اقداماتی باید انجام گیرد تا خروج از تمرکز با فرض اینکه کارها به افراد خدوم و متخصص در مراسم مختلف واگذار می شود صورت گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس با یادآوری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: مجلس به دنبال اصلاح ضوابط قانون این انتخابات است تا افراد وزین و تخصصی‌تری به شوراها ورود پیدا کنند در همین راستا شورای عالی استانها نیز می تواند پیشنهاداتی را ارائه دهد.

 لاریجانی در ادامه با تاکید بر اینکه برای شکل گیری اقصاد مقاومتی توجه به توسعه همه جانبه کشور ضروری است، افزود: توجه به بخشهای مهمی از کشور از جمله روستاها باید در دستور قرار گیرد، در مجلس نیز بر روی این موضوع تمرکز شده است چرا که مهاجرت ها از روستاها به شهرها بنا به وضعیت اقتصادی و اشتغال در روستاها افزایش یافته تا جایی که طبق آمار این نسبت 30 به 70 درصد شده است در حالی که پیش بینی دنیا در آینده وجود جمعیت 30 درصدی در روستا و 70 درصدی در شهرها است اما متاسفانه ما هم اکنون در این وضعیت هستیم.مشکل روستاها آب و برق و گاز نیست / چرخه اقتصادی مطلوب در روستاها وجود ندارد

وی تصریح کرد: مشکل روستاها آب و برق و گاز نیست متاسفانه چرخه اقتصادی مطلوب در روستاها وجود ندارد بنابراین روستاییان به شهرها مهاجرت کرده و از آنجائیکه وضعیت اقتصادی شهرها مورد نظر نیست در حاشیه شهرها ساکن می شوند که این امر سبب گسترش حاشیه نشینی، وجود معضلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و انواع آسیب های اجتماعی شده است.

رئیس مجلس با بیان اینکه مشکل کم آبی نیز یکی از مهم ترین مسائل روستائیان است، گفت: متاسفانه طرح آمایش سرزمین که در این راستا می تواند کمک بسیار کند هنوز آماده نشده است اما در مجلس شورای اسلامی ساز و کاری فراهم شده که با کمک بخش خصوصی در روستاها بتوان سرمایه گذاری های خاص را توسعه داد چرا که تنها با کشاورزی نمی توان موجبات رونق روستاها را فراهم کرد بنابراین با تعبیه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی کشاورزی، حوزه توریسم، صنعت و معدن می توان اقداماتی انجام داد.

لاریجانی افزود: مجلس برای ساماندهی طرح مذکور در خصوص توسعه سرمایه گذاری های خاص در روستاها اقداماتی انجام داده، شورای عالی استان ها نیز در این خصوص می تواند پیشنهادات خود را به کمیسیون کشاورزی مجلس ارائه کند.

وی با یادآوری ایجاد خط اعتباری در دولت گفت: ساز وکارها در کشور برای آبادانی باید باشد و مطالعات از بررسی وضعیت کنونی و تعیین وضعیت مطلوب باید در دستور قرار گیرد و شورای عالی استان ها نیز در این زمینه می تواند از ظرفیت خط اعتباری دولت استفاده کند چرا که هم اکنون امکان جستن از وضعیت فعلی و رسیدن به آبادانی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تجربه ایجاد شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور مفید بوده است، یادآور شد: شوراها با مشکلاتی درگیر هستند که با حوصله قابل حل است بنابراین با نشاط و امیدواری کارها را پیگیری کنید، مجلس شورای اسلامی نیز در طرح ها و استفاده از ظرفیت شوراها برای آبادانی و توسعه کشور همواره حمایت می کند.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 21 مرداد 1395 01:18 ب.ظ

نیم بوت زنانه بندی
جمعه 1 شهریور 1398 05:34 ب.ظ
مطالب خیلی خوبی دارید ممنونم ازتون
best viagra uk
شنبه 18 خرداد 1398 12:33 ق.ظ

Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
http://www.oumma.be/?start=5
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:30 ب.ظ
ウブロ 時計 コピー、シャネル時計スーパーコピー、パネライスーパーコピー、オメガN級品などの世界クラスのブランドコピーは ...
http://tinhuybacgiang.org.vn/node/40/3
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:30 ب.ظ
ブランドバッグコピー専門販売店
http://receptizasvakog.com/page/56/
جمعه 30 فروردین 1398 01:11 ب.ظ
ルイヴィトン 財布コピー専門店ルイヴィトン 財布スーパーコピー,ブランド激安市場
https://www.alfatransformer.com/oil_filled_transformer_repair_transformer_rewind_testing.php
جمعه 30 فروردین 1398 01:10 ب.ظ
プラダコピー、ルイヴィトンコピーなどのバッグ、財布、腕時計などのコピー商品。品質保証!
http://www.evreux-nature-environnement.org/v2/blog
جمعه 30 فروردین 1398 01:10 ب.ظ
iphone8ブランド品 コピー ブランド 激安!エルメス グッチ スーパーコピー ブランドコピー激安専門店!
آیلتس گیشا
شنبه 22 دی 1397 12:35 ب.ظ
great
اقامت در ترکیه
شنبه 22 دی 1397 12:33 ب.ظ
بیچاره روستایی ها هیچ امکاناتی ندارند که. مجبورند
پرستار سالمند
شنبه 22 دی 1397 12:31 ب.ظ
با این وضع رسیدگی به روستاها، خیلی طبیعی هستش مهاجرت
طراحی سایت
شنبه 22 دی 1397 12:28 ب.ظ
چقدر جالب
آتلیه عکاسی
شنبه 22 دی 1397 12:26 ب.ظ
عالی بود. ممنون بابت خبررسانی
foot pain differential diagnosis
پنجشنبه 22 تیر 1396 04:05 ق.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site offered us with helpful information to work on. You
have done an impressive job and our whole neighborhood
will probably be grateful to you.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 01:28 ب.ظ
This is the perfect web site for everyone
who really wants to understand this topic. You know so much its almost tough
to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
You definitely put a fresh spin on a subject that has been written about for ages.
Excellent stuff, just wonderful!
یدالله
شنبه 20 آذر 1395 04:31 ق.ظ
به این سایت حتما سر بزنید
آموزش سئو
پنجشنبه 21 مرداد 1395 04:44 ب.ظ
ممنون بابت اطلاع رسانیتون
...alone
پنجشنبه 21 مرداد 1395 04:40 ب.ظ
زندگی را نفسی ارزش غم خوردن نیست...آنقدر سیر بخند تا که غم از یاد برود...
روزهاتون شاد شاد...تقدیرتون قشنگ... خیلی خوشحال میشم به منم سر بزنین...منتظر حضور سبزتون هستم !!
...alone
پنجشنبه 21 مرداد 1395 03:00 ب.ظ
زندگی را نفسی ارزش غم خوردن نیست...آنقدر سیر بخند تا که غم از یاد برود...
روزهاتون شاد شاد...تقدیرتون قشنگ... خیلی خوشحال میشم به منم سر بزنین...منتظر حضور سبزتون هستم !!
...alone
پنجشنبه 21 مرداد 1395 02:03 ب.ظ
زندگی را نفسی ارزش غم خوردن نیست...آنقدر سیر بخند تا که غم از یاد برود...
روزهاتون شاد شاد...تقدیرتون قشنگ... خیلی خوشحال میشم به منم سر بزنین...منتظر حضور سبزتون هستم !!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر